Lens ve Makyaj

Lens kullanirken makyaj yapmak mümkündür. Ancak lenslerin makyaj malzemesi ile kirlenmemesine özen göstermeniz gerekir.

Cildinizi temizlerken: Önce lenslerinizi çikariniz, sonra temizleme emulsiyonu ve göz makyaji temizleyicisini kullaniniz.

Gece kremi: Yatmadan önce lenslerinizi çikaracaginiza göre her zaman oldugu gibi gece kremi kullanabilirsiniz. Sabahlari yüzünüzü ilik suyla yikamalisiniz. Eger gözlerinizin etrafi yagdan arinmis olursa lenslerinize hiçbir sey olmaz.

Gündüz kremi: Likid krem yerine fazla akici olmayan bir krem kullaniniz. Gözlerinizin etrafina sürerken çok dikkatli olmalisiniz. Bu bölgeye hiç krem sürülmemesinde yarar vardir.

Makyaj malzemesi: Lensleri her zaman göz makyaji yapmadan önce takin. Makyaj malzemesi seçerken yagli olanlardan çok nemlendirici özellikte olanlari tercih edin. Göze yagli makyaj veya krem uygulandigi takdirde bunlarin göz kirpma hareketiyle gözün yakinina gelip lense bulasma tehlikesi vardir. Bu lensinize zarar vermese de görüsünüzü bulandirir. Ayrica göz kapaginin iç kenarinda kullanilan makyaj malzemelerini kullanmayin. Çünkü bu gibi makyaj malzemeleri kontakt lens yüzeyini kirletip rahatsizliga yol açabilir. Lensler gözünüzdeyken makyajinizi silmeniz mümkündür. Bunu yaparken makyajin ya da makyaj temizleyici malzemenin lensinize degmemesine özen gösterin.

Maskara: Rimeli her zaman lenslerinizi taktıktan sonra uygulayiniz. Bir iki dakika kurumasini bekleyip sonra firçalayiniz. Içinde kirpik uzatmaya yarayan küçük katki killar bulunan rimelleri kullanmayiniz, zira bu killar düsebilir ve lenslerinizi kirletibilir. Hergün rimel kullanmak istemiyorsaniz kuaförünüzden kirpiklerinizi boyatmanin mümkün olup olmadigini sorun. Rimel hiçbir zaman göz yasi sivisina bulasmamalidir.

Göz fari: göz farinin sivi, krem ya da kompakt toz gibi birçok alternatifleri mevcuttur. Hepsinin kendine göre avantajlari vardir. Sivi ve krem olanlarinin uygulanmasi kolaydir. Kompakt toz farlar için uygulayici mevcut olup, bununla fari sürerken önce nemlendirilmesi gerekir, ayrica far göze cömertçe sürülmemelidir.

Göz kalemi: Bu kullanmamaniz gereken yegane makyaj malzemesidir. Içerdigi maddelerden dolayi lensinizin lekelenme tehlikesi vardir ve sürekli temizlemek lenslerinizin ömrünü azaltir.

Saç spreyi: Saçinizi lenslerinizi takmadan önce yapmaniz en akillicasi olur. Lenslerinizi takmis bulunuyorsaniz sprey sikmadan önce gözlerinizi kapatmayi unutmayiniz

   
 
Anasayfa     Göz Hastalıkları     Gözlükler     Lensler     Hakkımızda     İletişim